ua
ru

Оцінка нерухомості в Україні: що змінив новий закон?

Все про нерухомість

29.05.2020

До грудня 2019 року незалежну оцінку мали право проводити тільки:

·       уповноважені юридичні та фізичні особи

·       органи держ. влади та місцевого самоврядування

 

В кінці 2019 року було прийнято законопроект № 2047-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України про ліквідацію корупційної схеми в сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна».

Завдяки цьому у людей з’явилася можливість проводити оцінку нерухомості самостійно за допомогою спеціального модуля в Єдиній базі звітів.

Як це працює?

1.   Спочатку вам потрібно зайти на сайт Фонду державного майна України та заповнити форму (документально підтвердити володіння об’єктом).

2.   Отримана інформація надсилається в базу звітів ФДМУ, перевіряється, а потім оброблюються електронним модулем і порівнюються із середньоринковими показниками. Модуль встановлює мінімальну оцінку нерухомості, виходячи з тисяч оброблених даних. Документу з підсумковою вартістю присвоюється унікальний реєстраційний номер та формується довідка.

3.   Якщо власник нерухомості згоден з отриманим результатом, на підставі цих даних він може звернутися до фахівців для укладення угоди. Термін дії довідки – 30 днів з дня формування документу.

4.   Також отриманий результат можна оскаржити. Для цього достатньо звернутися до професійного оцінювача. Але врахуйте, що його висновок про вартість житла не може відрізнятися від автоматичної оцінки більш ніж на 25%. В іншому випадку в реєстрації буде відмовлено.

Що робить оцінювач?

Для вибору професійного фахівця, ви можете звернутися до нашої агенції – ми запропонуємо вам перелік із перевірених оцінювачів, які варті вашої довіри.

Які документи знадобляться?

·       ваш паспорт;

·       документи, що підтверджують право власності;

·       технічний паспорт нерухомості (його можна отримати в БТІ).

Як проводиться оцінка нерухомості?

З оцінювачем, якого ви вибрали, необхідно укласти письмовий договір.

Що в ньому повинно бути зазначено?

·       найменування того, що підлягає оцінюванню

·       мета проведення оцінювання

·       дата проведення процедури

·       вид обумовленої вартості

·       в які терміни буде виконано звіт

·       ціна та особливості оплати

Вибір методу визначення вартості залежить від типу власності. Для житлових приміщень застосовують порівняльну методику.

Що враховується при оцінці нерухомості?

Розглянемо як оцінюється квартира.

У випадку з житловою нерухомістю, до уваги беруться:

·       Тип будівлі. Враховуються використовувані матеріали споруди, клас житла, поверховість, особливості планування та ін.

·       Розташування. Розглядаються об’єкти нерухомості, які знаходяться в тому ж мікрорайоні, що і об’єкт оцінки. Або ж схожі за місцем розташування (віддаленість від метро, центру) та інфраструктурі.

·       Поверх. Квартири, розташовані на перших та останніх поверхах, коштують дешевше. Відповідно, більш об’єктивними для порівняння будуть ідентичні варіанти.

·       Рівень внутрішньої обробки приміщення. Оцінювач буде орієнтуватися на апартаменти зі схожим інтер’єром і ремонтом.